Mark Twain - Dobrodružství Toma Sawyera

7. května 2006 v 17:32 | MeXX |  Referáty
Samuel Langhorne Clemens aka Mark Twain
DOBRODRUŽSTVÍ TOMA SAWYERA
Postavy: Tom Sawyer
Huckelberry Finn
Becky Thatcherová
teta Polly
Muff Potter...

Námětem jak románu "Toma Sawyera" tak "Huckelberryho Finna" je Twainovo dětství, líčí v nich Ameriku předminulého století. Postava Toma Sawyera ztělesnˇuje samotného autora, narozdíl od Toma S. měl Samuel maminku a jeho bratříček Sid zastupuje jeho bratra Henryho, který byl ve skutečnosti ušlechtilejší než jeho románový protějšek. Vzorem pro Huckrlberryho Finna zvaného Huck se stal Tom Blankeship, postrach hannibalských maminrk a slušných dětí. Maminky svým dětem zakazovaly stýkat se s ním, ale ve skutečnosti, podle Ttwainových vzpomínrk, měl Tom Blankeship dobré srdce jako málokdo.
I další knižní postavy jsou inspirovány skutečnými obyvateli Hannibalu a mají jejich charaktery (míšenec Joe Indián, otrok Jim). Městečko Hannibal se v knížce jmenuje Sankt Peterburg.
Charakteristiky : Tom Sawyer -je to snědý kluk s černými vlasy. Tropí různé rošťárny, zlobí svou
tetu Polly u které bydlí,nerad chodí do školy a nehrne se do žádné práce.
Rád prožívá dobrodružství s kamarády Joem Harperem a Huckem. Líbí se mu
spolužačka Becky Thatcherová.
Huckelberry Finn - chudý a zanedbávaný chlapec bez rodiny, má jen otce
opilce.Přespává všude možně. Je starší než Tom a Tom v něm má vzor.
Chodí za školu a nechodí do kostela.
Becky Thatcherová - navzájem se mají s Tomem rádi. Pochází z dobré a bohaté
rodiny.Táta je soudce. Je slušná a vychovaná.
OBSAH:
Tom Sawyer hýří nápady a některé se svými kamarády Huckem a Joem uskutečňují.
Hrají si na piráty,zbojníky nebo loupežníky.Jednoho dne se vypraví na ostrov v Mississipi,aby si mohli hrát na pirátský život a vyhnuli se škole.Rodiče se o ně bojí, až po týdnu se objeví v kostele,kde právě pro ně probíhá smuteční mše.Nakonec jsou rodiče na své kluky rozzlobení,ale i šťastní,že se jim nic nestalo.
Tom a Huck se vydávají za skutečným dobrodružstvím na hřbitov o půlnoci.Jsou svědky vraždy, kde Joe Indián zabije doktora a opilec Muff Potter stojí opodál. Chlapci o celém zážitku mlčí. Když je Muff Potter obviněn z vraždy, Tom vyjde s pravdou ven a poví co viděli. Muff je propuštěn.
Krátké úseky knihy jsou o vztahu Becky a Toma. Někdy jsou to velcí kamarádi, jindy si dělají naschvály ze žárlivosti.
Tom s Huckem měli touhu najít poklad a tak hledali ve starém domě nedaleko domu vdovy Douglasové , v tu dobu tam přišel Indián s přítelem a mluvili o místě, kam schovají peníze. Pak zamířili k vdově Douglasovéa chtěli jí ublížit, Huck je ale sledoval a udal je.
V rámci oslavy Beckyiných narozenin jdou děti na průzkum jeskyně. Tom s Becky se v jeskyni ztratí , děti odejdou a nedopatřením na ně zapomenou. Tom v jeskyni zahlédne Joea Indiána. Podaří se jim najít východ z jeskyně a to už je ostatní hledají.
Tom se později dozví, že aby se předešlo dalším ztracením v jeskyni, nechali se udělat do jeskyně pevná vrata. Vzpomene si na Indiána, že tam asi zůstal, otevřou vrata a najdou ho tam mrtvého i se schovaným pokladem. Tato událost je udělala známými po celém městečku a zlaťáky jim zajistily bohatství. Tom nakonec přemluvil Hucka, aby bydlel u vdovy Douglasové a tím působil slušným dojmem na ostatní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama